Tip na výlet – Svatý Jan pod Skalou

Přinášíme vám další tip na výlet

Výlet jarní krajinou v okolí obce Svatý Jan pod Skalou

Pro dnešní tip na výlet jsem zapátrala v minulosti a vzpomněla si na procházku, kterou jsme před lety mívali jako pravidelnou ve stejném jarním termínu vždy v první polovině dubna. V tu dobu jezdíval do obce sobotní autobus ze Zličína. Po příjezdu jsme obvykle počkali na otevření svatojánského muzea a kostela a pak už vyrazili směrem vzhůru nahoru na skálu, pak přes Solvayovy lomy, krásné lesy, Bubovické vodopády až pod hrad Karlštejn, kde jsme se před cestou na vlak ještě posilnili v restauraci Pod dračí skalou. Na Karlštejně jsou však i jiné možnosti. Výlet jsme vždy měli jako celodenní s řadou relaxačních zastávek a především s volným vycházkovým tempem.

Výlet zahájíme u stanice metra Zličín, kde přestoupíme na autobus, podle času buď do Berouna nebo do Loděnice, a tam pak přestoupíme na spoj do Sv. Jana pod Skalou, odkazy na jízdní řády jsou uvedeny na konci textu. Samozřejmě je možnost dojet namísto autem, zaparkovat v obci, projít se zde, navštívit památky, vyšlápnout nahoru na skálu a podívat se do Solvayových lomů a zase se vrátit zpět k autu. Podobně mohou výlet upravit i ti, kteří přijedou autobusem, je však třeba procházku uzpůsobit odjezdům autobusů.

Sv. Jan pod Skalou je obec vzdálená necelých 20 km jihozápadně od Prahy nedaleko obce Loděnice.

Přesto že je obec malá, nachází se zde řada památek:

  • Kostel narození sv. Jana Křtitele
  • Jeskyně sv. Ivana, která je přístupná pouze přes kostel
  • Studánka sv. Ivana, ta je jako jediná přístupná kdykoliv
  • Areál bývalého benediktinského kláštera
  • Kaple Povýšení sv. Kříže

Cestou na Karlštejn budeme procházet Solvayovy lomy, odkud je možné procházku přesměrovat na ukončení v Bubovicích nebo v Loděnici. Pro ukončení v Bubovicích doporučuji předem zjistit odjezdy autobusu č. 311 s ohledem na dlouhé intervaly odjezdů autobusů během víkendů. Pokud však budeme pokračovat až do Loděnice, je možné kromě autobusů využít k návratu do Prahy také vlak a na nádraží navštívit muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků jako připomínku tohoto Oscarem oceněného Menzelova filmu.

S ohledem na otevírací doby některých památek doporučujeme výlety na víkend, ale i ve všední dny je možné si udělat krásnou dlouhou procházku.

I méně zdatní chodci trasu zvládnou, jen je třeba počítat s delším časovým úsekem a prudším výstupem na vyhlídku nad Svatým Janem a několika dalšími výstupy a sestupy, pokud bude cíl cesty na Karlštejně.

Odkazy:

Jízdní řády:  IDOS • Všechny jízdní řády • Vyhledání spojení (idnes.cz)

Stránky obce Svatý Jan pod Skalou, informace, otevírací doby: Obec Svatý Jan pod Skalou – Oficiální stránka obce Svatý Jan pod Skalou (svatyjan.cz)

Svatojánské muzeum (sjmn.cz)

Linka 311 Bubovice: Zastávkové jízdní řády | Pražská integrovaná doprava (pid.cz)

Muzeum Loděnice: Museum trati a Ostře sledovaných vlaků | (lodeni.cz)

Restaurace Pod Dračí skálou Restaurace a penzion Pod Dračí skálou – Velká Malá Amerika, letní zahrádka, svatby na Karlštejně, firemní večírky Karlštejn, Karlštejnsko, Beroun, Berounsko, Srbsko, Řevnice, Hlásná, Třebaň (poddraciskalou.eu)

(foto: portál svatyjan.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.