Tip na výlet – Lysá nad Labem

Přinášíme vám další tip na výlet, tentokrát s tématem: Barokní sochy v zámeckém parku v Lysé.

Na náš další výlet vás zveme tentokrát do města Lysá nad Labem a naším cílem budou barokní sochy v tamním zámeckém parku. Prohlídka samotné budovy zámku není možná, protože od roku 1961 se zde nachází domov důchodů.

Lysá nad Labem se nachází 40 km východně od Prahy. Je to původně kupecká osada na vrchu nazvaném Lysý. Od 13. století měla svůj gotický hrad, jehož pozůstatky jsou ve velké síle obvodových zdí hlavního křídla v přízemí. V šestnáctém století došlo k renesanční přestavbě, která byla dokončena na počátku 17. století, kdy objekt vlastnil Rudolf II.  V druhé polovině 17. století Lysá patřila rodu Šporků a ti rozhodli o barokní přestavbě původně renesančně upraveného zámku a zřízení okrasné zahrady s vynikající sochařskou výzdobou především z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Součástí rozlehlého parku jsou také dvě bludiště.

Za zmínku stojí také Muzeum Bedřicha Hrozného umístěného v barokním památkově chráněném domě, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií města a také zdejším rodákem Bedřichem Hrozným, zakladatelem české orientalistiky.

V Lysé se nachází také rozlehlé výstaviště, které také můžete navštívit, pokud v době Vaší návštěvy zde bude probíhat některá z řady zajímavých akcí. Odkaz na stránky výstaviště je uveden níže.

Do Lysé je možné dojet autobusem nebo vlakem. Vlak vyjíždí z Hlavního nádraží, některé spoje vyjíždějí z nádraží Masarykova.

Důležité odkazy:

Hlavní stránka – Město Lysá nad Labem (mestolysa.cz)

Lysá nad Labem (zámek) – Wikipedie (wikipedia.org)

Zámek Lysá nad Labem – skvost barokní architektury – cestovatel.cz

Seznam soch v Lysé nad Labem – Wikipedie (wikipedia.org)

Výstaviště Lysá nad Labem   https://www.vll.cz/

(foto: portál cestovatel.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.