Příměstský tábor v RK Ďáblice

PLANETÁRNÍ STEZKY“

Zveme vás v srpnu na příměstský tábor v RK Ďáblice. Staňme se hvězdami ve společném souhvězdí našeho malého vesmíru, našeho tábora…

Tábor vychází z umístění rodinného klubu u Hvězdárny Ďáblice a blízké Naučné stezky o planetách podél Vltavy.

Propojíme Vesmír se životem na Zemi v našem bezprostředním okolí. Navštívíme hvězdárnu a jeden pořad planetária, jeden večer budeme pozorovat hvězdy dalekohledem z hvězdárny, projdeme Planetární stezkou a dozvíme se něco o Slunci, Merkuru, Venuši, Marsu, Jupiteru, Saturnu, Uranu a dalších planetách.

S odborníkem prozkoumáme mystické hvězdokupy, komety, galaxie, mlhoviny, meteorické roje.

Vyhledáme, co znamenají magicky znějící slova: Haumea, Quaoar, Umbriel, Iapetus, Tethys, Makemake.

Opatrně a zlehka nahlédneme do tajemných věd, jako je Nebeská mechanika, Sluneční fyzika, Galaktická astronomie a Kosmologie.

Budeme tvořit modely planet sluneční soustavy, sestrojíme si jednoduchý dalekohled, nakreslíme mapu souhvězdí, vymyslíme stolní hru o fungování Vesmíru a pohybu planet, technikou frotáže umístíme jednotlivé planety na vlastnoručně vytvořené „nebe“.

Najdeme v blízkém sídlišti Sluneční hodiny, zjistíme, jak fungují a pak si sestrojíme své vlastní sluneční hodiny, společnou práci zaznamenáme do Deníku naší planety, jehož kopii si každý po skončení tábora odnese domů.

Budeme se inspirovat knihou Malý princ Antoina Saint – Exupery. Budeme bádat nad tím, jak se můžeme starat o svou planetu – Zemi.

Můžeme si stvořit planetu podle své fantazie, táborovou planetu, na které nám bude všem dobře. Společně vymyslíme její název, společná pravidla, společná témata, cíle, vize… Můžeme se stát hvězdami ve společném souhvězdí našeho tábora…

Budeme zkoumat, bádat, putovat, objevovat, žasnout, budeme překvapováni, poučováni, fascinováni zákonitostmi vesmíru, pohybem planet, tajemstvím galaxií, temnotou černých děr a jasem hvězd…

Orientační témata jednotlivých dnů tábora:

Vesmír + Sluneční soustava, Voyager – sonda do vesmíru, Hvězdy a souhvězdí, Planety Malého prince, Země – planeta, kterou musíme chránit

Termín příměstského tábora:

8. 8. – 12. 8. 2022

pondělí – pátek  9.00 – 16.00 + jedno večerní pozorování hvězd na hvězdárně

Místo konání:

RK Ďáblice, Taussigova 1172/1, Praha 8, 18200, rkd@8prorodinu.cz,

775 337 938

Věk dětí:

Především děti 6 – 12 let

(pořad planetária Voyager, který navštívíme i přednášky a pozorování hvězd v Hvězdárně Ďáblice je pro tuto věkovou skupinu)

Cena:

2 500,- / týden (500/den)

Stravování:

Vlastní, do batůžku. Vzhledem k tomu, že budeme podnikat výpravy za pozorováním, není možné vařit ani podávat teplé jídlo během dne.

Registrace na příměstský tábor:

admin@8prorodinu.cz

Pořádající organizace:

Osmička pro rodinu, p. o.  

www.8prorodinu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.