Ohlédnutí za březnem


Měsíc březen nás opět zaskočil. Po dvou covidových letech přišla změna. Válka. Válka, která začala 24. února, nebyla jen neuvěřitelný zlý sen. Najednou je tu fyzicky, reálně a hmatatelně se týká každého z nás osobně.

Přesně 14. 3. jsme poprvé sešli s kolegy do suterénu KD Krakov, kde byli od neděle ubytovaní „ti naši“ uprchlíci, a zatajil se nám dech. „Co budeme dělat? Jak můžeme pomoci?“ běželo nám hlavami. Nejistota na obou stranách, zmatenost, strach a smutek. Pak jsme se zeptali: „Co Vám nejvíc chybí, co pro Vás můžeme udělat?“ A najednou to šlo samo, orientace po městě, možnost uvařit si jídlo, na které jsou zvyklí, pomoc s vyplňováním dokumentů, naučit se trochu česky. Rozptýlení, které dá dočasně zapomenout na starosti, na to, co se děje doma, na blízké, kteří tam zůstali.

Ve čtvrtek jsme ukrajinským přátelům otevřeli prostory našeho Rodinného centra Čimicích. Z iniciativy našeho radního pana Tomáše Hřebíka se nakoupily nejen suroviny na boršč a další dobroty, ale i květiny pro naše ukrajinské ženy. Jak je vidět i z fotek, byly příjemně překvapené a nadšení bylo veliké!

V pátek odpoledne jsme vzali všechny zájemce do ZOO. Během příjemné procházky jsme měli řadu příležitostí si s našimi novými přáteli povídat a dále se poznávat.  Benefitem bylo pěkné slunečné počasí.

V následujícím týdnu jsme zahájili kurzy češtiny. Využíváme materiály, které na svých stránkách nabízí organizace Centrum pro integraci cizinců, ale také další dostupné podklady a své vlastní komunikační znalosti a dovednosti.  V praxi si ověřujeme, jak jsou si oba jazyky blízké a podobné. Výuka probíhá v přátelské atmosféře.

Podařilo se nám zprostředkovat Ivannce, mladé mamince, která přijela s malým synkem, práci a ubytování u skvělé rodiny na farmě na okraji Prahy a zorganizovat její přestěhování do nového bydliště.  V provizorním bydlení zatím zůstává maminka a sestra Ivannky, které se s ohledem velikost nabízeného bydlení neměly možnost nastěhovat společně s nimi.

Ve čtvrtek 24. 3. jsme v KD Ládví ve spolupráci s partnery zorganizovali dlouho očekávaný křest knížky Tomáše Belka Princezna stokrát jinak. Děkujeme všem, kteří jste se křtu společně s námi zúčastnili a věříme, že v budoucnu se sejdeme na řadě dalších podobných akcí, které pro vás připravujeme.
V pátek v Rodinném centru Čimice proběhlo další velké mezinárodní vaření a pochutnali jsme si nejen na ukrajinských specialitách, ale i na pravých italských lasagních. Strávníkům, kteří do Čimic nestihli nebo nemohli přijet, jsme hotová jídla dopravili na Krakov.
Březen 2022. Celým měsícem se táhne hlavní silné téma – Ukrajina, válka, uprchlíci. Každého z nás ovlivňuje, ale na každého působí jinak.

A jaký byl Váš březen?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.