Náš první tip na výlet – Říp

Na náš první výlet Vás pozveme na úplný počátek, místo, které má v naší historii velký význam. Místo, které je spojené s českou zemí jako žádné jiné. Na horu Říp.

Říp asi není nutné dlouze představovat, všichni známe ze školy pověst o praotci Čechovi, jehož jméno zůstalo v názvu naší země. Říp je hora, vyhaslá sopka, vystupující téměř na okraji Polabské nížiny, nadohled od Českého středohoří.

Pod horou leží Roudnice nad Labem, odkud řada z nás zahájí svou cestu vzhůru, případně se spokojí pouze s návštěvou města a navštíví tamní zajímavosti, mezi nejvýznamnější patří:

Zajímavosti v okolí

  • Roudnický zámek ve vlastnictví rodu Lobkowiczů. Za zmínku stojí zdejší vinné sklepy s výborným roudnickým zámeckým vínem.
  • Galerie Roudnice,
  • Muzeum Podřipska,
  • Židovský hřbitov
  • Kratochvílova rozhledna,
  • Věž Hláska
  • Augustiniánský klášter, u kterého vytéká studánka s vodou, podle niž pravděpodobně získalo město své jméno.

Jak se tam dostaneme

K Řípu se dostaneme několika způsoby:

  • Autem po dálnici D8, sjezd Roudnice nad Labem, nebo sjezd v Nové Vsi a pokračujeme po silnici 608 směr Straškov, Ledčice, Černouček a Krabčice – Rovné. Svůj automobil zaparkujeme na některém z parkovišť a pokračujeme pěšky na vrchol.
  • Hromadnou dopravu – buď autobusem přímo do Krabčic – Rovného,

nebo autobusem nebo vlakem do Roudnice.

Z Roudnice podle turistického značení dojdeme nejprve do Rovného a posléze až na horu Říp. Další možností je na roudnickém náměstí nasednout na autobus č. 646 a dojet do Rovného (odkazy jsou uvedeny níže). Pro ty, kteří pocestují vlakem, je možnost vzít s sebou kolo a na Říp vyjet na kole a při zpáteční cestě třeba nastoupit na vlak jinde, například v Dolních Beřkovicích, ti zdatnější mohou dojet až do Kralup nad Vltavou nebo na okraj Prahy. Vlakové spojení do Roudnice je velmi dobré, můžete cestovat jak rychlíkem z Hlavního nádraží, nebo Holešovic, tak také osobními vlaky z Nádraží střed nebo zastávky v Holešovicích. Pro cestu do Roudnice můžete využít jízdenky PID 7 v současné době za 70,-Kč, pokud cestujete ve skupině, je výhodnější zakoupení jízdenky ČD.

Vyhlídky

Při výstupu na horu se cestou můžeme zastavit na Mělnické vyhlídce, z vrcholu pak můžeme sejít k Pražské a Roudnické vyhlídce. Při velmi dobré viditelnosti můžeme vidět Ještěd a Krkonoše, ale především je dobře viditelné České středohoří v popředí s věžemi na kopci Házmburk, i vzdálenější Krušné hory. Mezi poli se proplétá řeka Labe. Tato řeka bude cílem jednoho z našich letních výletů.

Výlet mohou zvládnout i rodiny s kočárkem, celý výstup z Roudnice až na Říp ti opravdu turisticky zdatní, nebo je potřeba počítat s dostatečnou časovou rezervou. Od nádraží je vrchol vzdálený asi 6,5 km. Ostatním doporučuji využít hromadnou dopravu až do Rovného, odkazy na jízdní řády jsou uvedeny níže.

Na závěr jedno upozornění-pokud pojedete vlakem, v neděli odpoledne bývají spoje naplněné těmi, kteří se do Prahy vracejí z víkendových pobytů, proto je vhodnější cestovat v sobotu nebo v pracovní dny, kdy jsou odpolední spoje ve směru na Prahu volnější.

Zastávkový JŘ linky 646, zastávka Roudnice n.L.,aut.nádr. (1371 2), směr Kralupy n.Vlt.,žel.st. (kr-ustecky.cz)

Zastávkový JŘ linky 646, zastávka Krabčice,Rovné,rozc.1.0 (693 2), směr Roudnice n.L.,žel.st. (kr-ustecky.cz)

Navštivte zámek Roudnice – House of Lobkowicz

Podřipské muzeum Roudnice nad Labem (podripskemuzeum.cz)

Galerie Roudnice | Home

Seznam kulturních památek v Roudnici nad Labem – Wikipedie (wikipedia.org)

(Foto Radek Malecký, z portálu horarip.eu.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.