Na Osmičce máme svou novou velkou rodinu

Baletní sál o rozloze 150 m2 v KD Krakov se stal od března dočasným domovem žen a dětí z Ukrajiny. Od samého začátku se Osmička pro rodinu zapojila do programu pomoci. Mapovali jsme jejich potřeby, snažili jsme se komunikovat, nabízeli jsme svůj čas, své znalosti, ale především svá srdce.

Tak se stalo, že jsme spolu začali fungovat jako nová rodina.

Světlana, Oxana, Olga, Irina, Jaroslav, Svjatoslav už nejsou jen neznámá jména neznámých lidí, ale důvěrná oslovení někoho, s kým se setkáváme v bezpečném a vřelém prostředí, někoho konkrétního, s nímž sdílíme jeho existenční starosti, úzkosti a zoufalství, strach o jeho blízké, nejistotu, smutek… Spojila nás i naděje, že brzy vše zlé skončí a vědomí, že musíme teď a tady najít nějakou radost ze života, aby se jejich jediným světem nestal jen krásný sál, sice s parketami a zrcadlovou stěnou, přesto bez denního světla.

Zázemí této provizorní ubytovací kapacity je dobré, jsou tu sprchy, toalety, kuchyňka, Osmička pro rodinu poskytla k plnému využití i svůj dětský klub s hračkami. To, co však lidem nejvíc chybělo bylo přátelství, možnost sdílení, obyčejný lidský kontakt s někým i mimo vlastní komunitu. Rozhodli jsme se, že na těchto potřebách postavíme základy naší pomoci. Jsme s naší novou „rodinou“ v denním kontaktu, komunikujeme slovy i gesty, dokud se nedorozumíme, reagujeme ihned na podněty a na potřeby, řešíme, zařizujeme, organizujeme a děláme to s úsměvem a rádi (v prvních dnech byl jeden z našich pracovníků i na studijním oddělení Filozofické fakulty UK s maminkou a dcerou, která by zde ráda studovala, pomáhal, překládal a pak je provázel centrem Prahy).

Protože terapie jídlem vždy bezpečně funguje, rozhodli jsme se uspořádat v Rodinném centru Čimice společné vaření ukrajinského boršče. Radní Prahy 8, pan Tomáš Hřebík, nakoupil potřebné potraviny a už ve středu 16. 3 se v Čimicích proměnilo maso, zelí, řepa, brambory, kysaná smetana, kopr a další ingredience ve skvělý boršč! Děti si mohly pohrát v herně se skluzavkou a kuličkami, teenageři si oblíbili ping pong v tělocvičně centra.

Další den se velká skupina s námi vypravila do ZOO v Troji. Panovala uvolněná atmosféra a starosti na čas vystřídala radost.

V Rodinném centru Čimice se do pomoci zapojili i ti, kteří si sem pravidelně chodí zahrát ping pong. Například přišla paní s napečenými moravskými dvojctihodnými koláčky, které jsme pak rozdávali v Krakově a – věřte nebo nevěřte – do tří minut se všechny snědly…Potvrdilo se, že český (moravský) koláč chutná prostě všem. Také na páteční pravé italské lasagne, které s láskou připravil Domenico, se všichni těšili a do posledního kousku se také snědly. Naše terapie jídlem se osvědčila jako dokonalý nástroj k zahánění starostí a k pocitu sounáležitosti, vždyť po staletí se rodina scházela u stolu jako u středobodu podstatného rodinného dění.

Zareagovali jsme i na potřebu začít se učit český jazyk a tak v týdnu od 21. do 25. 3 probíhaly v RC Čimice jazykové kurzy, kdy se ředitelka Osmičky pro rodinu, paní Jana Frischmannová s velkým úspěchem ujala pravidelných lekcí českého jazyka. Čeština i ukrajinština mají mnoho podobných slov a jistě se toho ještě všichni v příštích týdnech a v dalších lekcích hodně vzájemně naučíme…

Chystáme výlet po Bohnicích, aby se všichni dobře orientovali v nejbližším okolí, výlet do Botanické zahrady i do historického centra města a čím dál víc se sbližujeme. Už mezi sebou v 8PR mluvíme o Světlaně oděsské, Světlaně – babičce Jaroslava (to je usměvavý a velice jazykově nadaný teenager), nebo o „mojí“ Světlaně, to podle toho, co už jsme s nimi prožili, a zdá se, že i oni čekají, kdy už přijde Jarda nebo Iva, popovídáme si a něco společně podnikneme. Kdo chce a může, ať se k nám přidá, kontakty najdete na www.8prorodinu.cz.

Uvítáme vaši účast při společném vaření, při výletech, jakoukoli finanční i materiální výpomoc, kterou předáme konkrétním lidem s konkrétními osudy (a kdo umí upéct moravské koláče, či závin a bábovku a přinese je, můžeme vám zaručit, že se v tom baletním sále vše do tří minut sní).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.